Izvēlies savu valsti

Grindeks meklēšana

Latvia
Izvēlne

Vēsture

Grindeks pirmsākumi aizsākās 1946. gadā Vitamīnu un hormonu rūpnīcā, kas laika gaitā ir kļuvusi par vertikāli integrētu farmaceitisku koncernu.

1946.-1956.

 • Meklējot iespējas. Vitamīnu un hormonu rūpnīca

  Grindeks pirmsākumi meklējami 1946.gadā, kad Vitamīnu un hormonu rūpnīca no Pārtikas rūpniecības ministrijas tiek nodota Latvijas Zinātņu akadēmijas pārziņā, lai vēlāk izveidotu eksperimentālo rūpnīcu.

 • Pirmie produkti

  Vitamīnu un hormonu rūpnīcas toreizējā produkcija ļoti atšķīrās no šobrīd Grindeks ražotajiem produktiem – tie bija pārtikas koncentrāti, sojas mērce, mežrozīšu sīrups, alus raugs, mikroelementu maisījumi u.tml.

1957.-1971.

 • Ceļā uz attīstību. Organiskās sintēzes institūts

  1957.gadā Vitamīnu un hormonu rūpnīcu iekļauj jaunizveidotā Organiskās sintēzes institūta (OSI) sastāvā, izveidojot Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Organiskās sintēzes institūta Eksperimentālo rūpnīcu.

 • Solomons Hillers

  Institūta dibinātāja LZA akadēmiķa, profesora Solomona Hillera (1915.-1975.) vadībā sākas OSI sintezēto preparātu ražošana. Rūpnīca attīstās kā OSI eksperimentālā bāze fundamentālo pētījumu un zinātnisko izstrādņu ieviešanai ražošanā.

 • Pirmie soļi uz zinātniskiem pētījumiem un jaunu ķīmisko vielu

  Jau 1950.gadu beigās sadarbībā ar OSI darbiniekiem tika ražoti pirmie ķīmiskie preparāti – fenilīns, furazolidons, furadonīns un TioTEFA. Atbilstoši jaunizveidotā institūta pētījumu virzieniem sākas nopietns darbs arī pretvēža preparātu izstrādāšanā.

  Vienlaikus ar ārstniecības vielu ražošanu tiek domāts arī par gatavo zāļu formu ražošanu, un ķīmiskajā cehā izveido tabletēšanas iecirkni.

 • Ftorafur® sākums

  Pakāpeniski notiek pāreja uz jaunu sintētisko preparātu ražošanas tehnoloģiju izstrādi, tiek uzsākta to ražošana. 1964.gadā tiek veikta pretvēža preparāta aktīvās vielas – ftorafūra – pirmā ķīmiskā sintēze. Ftorafūrs uzskatāms par institūta un rūpnīcas sadarbības lielāko veiksmi. Sintēzes autori bija Regīna Žuka, Marģers Līdaka un Solomons Hillers. Preparāta ražošanas tehnoloģija izstrādāta rūpnīcā 1966.gadā.

 • Strauja izaugsme

  Sešdesmito gadu pirmā puse iezīmējas ar krasu ķīmiskās produkcijas kopapjoma pieaugumu. Tiek uzsākta psiho farmakoloģisko preparātu izstrāde un ražošana, kas Grindeks uzmanības lokā atrodas arī šodien.

  1965.gadā rūpnīca pāriet tikai uz organiskās sintēzes produktu ražošanu. Kopumā sešdesmitajos gados izstrādāti aptuveni 30 dažādi preparāti un to tehnoloģijas, kā arī uzsākta šo preparātu ražošana.

  Organiskās sintēzes institūtā 60.gadu otrajā pusē paplašinās pētījumi peptīdu ķīmijā. Līdz ar pētījumu virzienu sazarošanos OSI rodas nepieciešamība pilnveidot un paplašināt Eksperimentālo rūpnīcu. 1967.gadā sākas jauno korpusu celtniecība Krustpils ielā 53. Šajās ēkās arī šodien atrodas Grindeks administrācija un norit pētniecība, izstrāde un ražošana. 

1972.-1984.

 • Gatavi sadarbībai ar japāņiem, Iskra Industry un Taiho Pharmaceuticals

  1972.gadā tiek noslēgti pirmie sadarbības līgumi ar Japānas farmaceitiskajiem uzņēmumiem Iskra Industry un Taiho Pharmaceuticals par pretvēža preparāta ftorafūra piegādi. Ftorafūrs rūpnīcas vārdu aiznes tālu pasaulē, un arī šodien šis preparāts ir viens no visvairāk eksportētajiem Grindeks produktiem.

 • Tehnoloģiskā progresa attīstība. Mildronāta® sintēze

  70.gadu otrajā pusē ražošanā tiek ieviestas molekulārās bioloģijas un mikrobioloģijas laboratoriju izstrādes, pilnveidotas ražošanas tehnoloģijas, tiek apgūtas jaunu substanču sintēzes. Aizsākas Grindeks oriģinālpreparāta Mildronāta sintēze.

 • Jauni pētījumi, jauni atklājumi

  Astoņdesmito gadu pirmajā pusē turpinās pētījumi peptīdu ķīmijas laukā, tiek uzsākts darbs ar jaunām savienojumu grupām, kas varētu būt potenciālas ārstniecības vielas, tiek intensīvi strādāts ar psiho farmakoloģiskajiem preparātiem. Rūpnīcā ražoto zāļu klāstam nāk klāt vairākas jaunas preparātu grupas, tai skaitā zāles sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai.

1985.-1990.

 • Pārejas posms

  1985.gadā Organiskās sintēzes institūta Eksperimentālajai rūpnīcai tiek pievienota Rīgas Medicīnisko preparātu rūpnīca. Apvienotajā rūpnīcā paplašina tehnoloģisko pētījumu centru, organiskās sintēzes laboratoriju, tehnoloģisko procesu modelēšanas laboratoriju, analīzes un standartizācijas laboratoriju. Par apvienotās rūpnīcas vadītāju kļūst OSI direktora vietnieks Valdis Jākobsons (AS Grindeks Valdes priekšsēdētājs līdz 2007.gadam).

 • OSI eksperimentālā rūpnīca un 60 jauni medikamenti

  Dažu gadu desmitu laikā OSI Eksperimentālā rūpnīca izveidojas par vienu no lielākajiem zāļu pētniecības centriem bijušajā PSRS, vienlaikus kļūstot arī par vairāku grupu medikamentu ražotāju. Astoņdesmitajos gados katrs ceturtais jaunais medicīniskais preparāts bijušajā PSRS tika radīts LZA OSI un izstrādāts tā Eksperimentālajā rūpnīcā. Kopskaitā tiek izstrādāti vairāk nekā 60 jauni preparāti, no kuriem 17 – oriģināli un patentēti.

1991.-2005.

 • Jauna valsts. Jauns uzņēmums

  Līdz ar Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanu uz Eksperimentālās rūpnīcas bāzes 1991.gadā tiek nodibināts Latvijas Valsts medicīnisko preparātu pētniecības un ražošanas uzņēmums Grindeks, nosaukuma pamatā liekot pirmā latviešu izcelsmes farmaceita, dabaszinātnieka, ārsta, ķīmiķa profesora Dāvida Hieronīma Grindeļa vārdu.

 • Kļūšana par publisku akciju sabiedrību

  1997.gadā noslēdzas uzņēmuma privatizācijas process un tiek izveidota publiskā akciju sabiedrība Grindeks. Privatizācijas procesā Grindeks piesaista vairāk nekā 6000 akcionāru. 1998.gada martā publiskā akciju sabiedrība Grindeks iegādājas Tallinas Farmaceitiskās rūpnīcas kontrolpaketi (55%). Grindeks akciju kotēšana Rīgas Fondu biržā tiek uzsākta 1998.gada 1.jūnijā.

 • Pirmais Latvijas uzņēmums, kas saņem LRP

  2000.gadā Grindeks saņem Lielbritānijas Medicīnas produktu kontroles inspekcijas izdoto Labas ražošanas prakses (GMP, Good Manufacturing Practice) sertifikātu. Saņemtais sertifikāts apliecina uzņēmuma tablešu un kapsulu ražotnes atbilstību starptautiskajām zāļu ražošanas prasībām.

  Investīcijas un sistemātisks darbs pie uzņēmuma modernizācijas un tālākas attīstības 2003.gada 12.martā ļauj Grindeks kļūt par pirmo pašmāju zāļu ražotāju, kas saņem Labas ražošanas prakses sertifikātu no Latvijas Valsts zāļu aģentūras. Ar šo sertifikātu valsts ir atzinusi, ka Grindeks ražotās produkcijas kvalitāte ir atbilstoša pasaules standartiem.

2006.-2013.

 • Paplašināšanās un izaugsme
  • 2006.gadā tika izveidots Grindeks meitas uzņēmums: SIA Namu apsaimniekošanas projekti Latvijā (Grindeks īpašumu stratēģiskā pārvaldīšana).

  • 2007.gadā Grindeks kļuva par vienīgo Tallinas farmaceitiskās rūpnīcas īpašnieku, izpērkot visu pamatkapitālu, līdz ar to pārtraucot tās akciju kotēšanu Tallinas Fondu biržā.

  • 2012.gadā Grindeks noslēdza līgumu par visu (100%) akciju iegādi HBM Pharma s.r.o. Slovākijā.

 • Produktu attīstība
  • 2007.gadā Grindeks sāka piedāvāt kvalitatīvu jaunās paaudzes medikamentu šizofrēnijas ārstēšanai – Rispaxol®. Tajā pašā gadā tika panākta vienošanās un noslēgts līgums par Grindeks oriģinālpreparāta Mildronāts® injekciju un kapsulu reģistrāciju Ķīnas Tautas Republikā, savukārt 2008.gadā tika uzsākta oriģinālprodukta Mildronāts® reģistrācija Vjetnamā. 

  • 2008.gadā tika pabeigta jaunākās paaudzes medikamenta progresējoša krūts vēža ārstēšanai sievietēm post menopauzē – Axastrol® reģistrācija. Tika piereģistrēti arī divi jauni bezrecepšu grupas produkti – pretsēnīšu līdzeklis Terbital® krēms un pretsāpju līdzeklis Begsan® gels.

  • 2009.gadā Grindeks sāka piedāvāt vairākus jaunus medikamentus bezrecepšu zāļu grupā. Nozīmīgs papildinājums produktu klāstā ir Rimantadine-Grindeks – atzīts pretvīrusu medikaments gripas ārstēšanā. Grindeks nāca klajā arī ar šampūnu Mikanisal® blaugznu un galvas matainās daļas seborejiskā dermatīta ārstēšanai, kā arī gastroenteroloģisko produktu Sorbex®, kas efektīvi uzsūc un izvada no organisma toksiskas vielas. 

  • 2009.gadā Grindeks aktīvo farmaceitisko vielu produktu portfeli papildināja jauna aktīvā farmaceitiskā viela ursodeoksiholskābe (UDHS), kas tiek izmantota gatavo zāļu ražošanai aknu un žultsakmeņu slimību ārstēšanā. 

  • Tika pabeigta vairāku zāļu reģistrācija Somijā, savukārt Turcijā tika piereģistrēts medikaments Rispaxol®.

  • 2010.gadā Grindeks pabeidza klīniskos pētījumu par oriģinālprodukta Mildronāts® ietekmi slodzes stenokardijas ārstēšanā.

 • Tehnoloģiskā attīstība
  • 2007.gadā tika atklāta jauno aktīvo farmaceitisko vielu Analītiskās mērogošanas laboratorija. Tika arī izbūvēts Mildronāta® substances kristalizācijas iecirknis, kura jauda ir 250 tonnas gadā.

  • 2009.gadā tika atklāta jauna pasaules farmaceitiskajiem rūpniecības standartiem atbilstoša gatavo zāļu formu ražotne, kuras jauda ir 1,5 miljardi tablešu un 500 miljoni kapsulu gadā. Tika atklātas arī jaunas rūpniecisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kurās tiek īstenots bioloģiskās attīrīšanas princips. 

  • 2011.gadā tika atklāts jauns pretvēža gatavo zāļu formu ražošanas iecirknis un arī atklāta aktīvās farmaceitiskās vielas UDHS ražotne.

  • 2012.gadā Grindeks atklāj Ziežu un gelu ražošanas iecirkni, kas ir viens no modernākajiem Baltijas valstīs.

 • Kvalitātes attīstība
  • 2012.gadā Grindeks Vides kontroles laboratorija saņem Latvijas Nacionālā akreditācijas biroja akreditācijas apliecību ISO 17025, kas apliecina Grindeks Vides kontroles laboratorijas kompetenci veikt darba vides testēšanu, kā arī gaistošo savienojumu un aktīvo vielu putekļu selektīvu analīzi darba vides gaisā.

  • 2013.gadā Grindeks saņem OHSAS 18001 sertifikātu un kvalitātes vadības sistēma saņem Krievijas ГОСТ ISO 9001-2011 sertifikātu. Sekmīgi norit ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (U.S. Food and Drug Administration) inspekcija, kas apliecina, ka Grindeks sadarbība ar ASV uzņēmumiem aktīvo farmaceitisko vielu biznesā varēs turpināties un attīstīties.

   

 • Atbalsts zinātnei un izglītībai

  grindeks_fonda_laureati_2011

  • 2006.gadā Grindeks nodibina AS Grindeks fondu Zinātnes un izglītības atbalstam ar mērķi atbalstīt un veicināt speciālistu izaugsmi un izglītošanu inženierzinātnēs, dabas zinātnēs un farmācijā.

  • 2010.gadā Grindeks pirmo reizi organizē Profesiju dienas skolēniem, kuru ietvaros katru gadu 30 skolēniem ir iespēja tuvāk iepazīties ar uzņēmuma profesijām, pavadot vienu darba dienu kopā ar izvēlētās profesijas speciālistu, iepazīstoties ar viņa darba pienākumiem, kā arī uzdodot un saņemot atbildes uz interesējošiem jautājumiem. 

 • Grindeks izaugsmes galerija

  Grindex muzeja atklâðana.

  Atzīmējot uzņēmuma 60. gadadienu, 2006. gadā tika izveidota Grindeks izaugsmes galerija, kurā iekļautas vairākas, uzņēmuma ilgtspējīgai izaugsmei veltītas ekspozīcijas.

2014.-2021.

 • Paplašināšanās un izaugsme
  • Šobrīd Grindeks filiāles un pārstāvniecības ir 11 valstīs – Latvijā, Lietuvā, Ukrainā, Baltkrievijā, Moldovā, Kazahstānā, Gruzijā, Azerbaidžānā, Uzbekistānā, Armēnijā, Tadžikistānā.

  • 2020. gada nogalē Grindeks paziņo par zīmola jauninājumiem, tostarp atsvaidzinātu logotipu, pielāgotu burtveidolu un stilu. Lai nodrošinātu vizuālu ilgtspēju, Grindeks ar lepnumu iepazīstina ar inovāciju – grindēlijas zieda simbolu kā vienu no uzņēmuma atpazīšanas zīmēm, lai godinātu pirmo latviešu izcelsmes farmaceitu, ārstu un ķīmiķi Dāvidu Hieronīmu Grindeli.

 • Produktu attīstība
  • 2015.gadā Grindeks uzsāka oksitocīna injekciju piegādi Pasaules Veselības organizācijai un UDHS preparāta eksportu uz Krieviju un Gruziju.

  • Grindeks oksitocīna iekļaušana Pasaules Veselības organizācijas medikamentu sarakstā 2019. gadā sniedz jaunas iespējas starptautiskos iepirkumos.

  • Grindeks 2020. gada martā ir sekmīgi pabeidzis jaunu oriģinālo kandidātzāļu metil-GBB klīniskā pētījuma 1. fāzi.

 • Tehnoloģiskā attīstība
  • 2014.gadā Grindeks atklāja Kvalitātes kontroles laboratoriju, kas ir viena no visattīstītākajām laboratorijām Baltijā.

  • Deksmedetomidīns pēdējo gadu laikā strauji kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem Grindeks produktiem. Lai ievērojami palielinātu ražošanas iespējas un jaudu, tika izbūvēts jauns iecirknis, kas īpaši paredzēts deksmedetomidīna aktīvās farmaceitiskās vielas ražošanai.

 • Kvalitātes attīstība
  • 2015.gadā Grindeks saņēma Enerģijas vadības sistēmas sertifikāciju LVS EN ISO 50001:2012.

 • Atbalsts zinātnei un izglītībai
  • Grindeks 2019. gadā kopā ar vadošajiem Latvijas uzņēmumiem kļūst par skolu programmas „Dzīvei gatavs” dalībniekiem.

Informāciju par recepšu zālēm atļauts lasīt tikai veselības aprūpes darbiniekiem. Vai jūs esat speciālists veselības aprūpes jomā?

Lai nodrošinātu pilnvērtīgu šīs vietnes lietošanas pieredzi, mēs izmantojam sīkdatnes. Lietojot šo tīmekļa vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk

Piekrītu